Hakkımızda

İslamı doğru bir bilinçle yaşayabilmek için, bizden az bilenlere öğretmen, bizden fazla bilenlere öğrenci olmak için bu blog üretildi.

Kime mensuplar acaba, hangi cemaat veya gruptanlar sorusunu öğrenmek için bu sayfaya bakıyorsanız; cevabı Sahabe (Allah onlardan sonsuza kadar razı olsun) versin:

Birkaç kişi, Mescid-i Nebevi’de kendi aralarında sohbet ediyorlardı. O esnada sahabeden Selman-ı Farisi, mescide girdi. Bunun üzerine sohbet etmekte olanlardan birisi yanındakilere sırayla “kimlerdensiniz, aileniz, soyunuz nedir?” diye sordu. Sohbet halkasında bulunanlardan her biri kendi ailesini, soyunu överek zikretmeye başladı. Nihayet bu şahıs, Selman’a dönerek “Sen kimlerdensin, soyun, sülalen nedir ey Selman?” dedi. Aslında bu soruyla onu zor durumda bırakmayı arzuluyordu. Zira onun Selman’la arasında şahsi bir problemi vardı. Herkes Selman’ın ne diyeceğini merakla beklerken şu ibretlik sözler döküldü dilinden:

Ben İslam oğlu Selman’ım, dalaletteydim Allah beni Muhammed aleyhisselam ile hidayete erdirdi. Ben fakirdim Allah beni Muhammed Mustafa’yla (sallallahu aleyhi vesellem) zenginleştirdi. Ben köleydim Allah beni Muhammed Mustafa’yla (sallallahu aleyhi vesellem) özgürleştirdi.”

Bu konuşmaları duyan Hazreti Ömer topluluğun yanına gelerek, “Benim kim olduğumu, benim de soyumu öğrenmek ister misiniz?” diye sordu. Ve sonra dedi ki: “Ben de İslam oğlu Ömer’im, İslam oğlu Selman’ın kardeşiyim.”

Mutlaka birilerini dinliyor, takip ediyor ve okuyoruz. Ancak İslam’dan daha şerefli ve daha büyük bir mensubiyet olabilir mi? Allah’ın bizi İslam üzere yaratması yetmez mi? Elbette yeter…

Kimdir kimlerdendir sorularının bu zamanların manevi hastalığı olduğu kanaatindeyiz ve ümmetin dağılmasına ve birliğinin yok olmasına neden olduğunu düşünüyoruz. Kim olduğumuz ve nereden olduğumuzdan öte buradaki fikirlerin öne çıkmasının daha uygun olacağı kanaati hakim olduğu için isim, sıfat, ünvan vermeyi uygun görmüyoruz.

Eğer bu blogda anlattıklarımızın, Allah’ın ve Resulü’nün emirlerinin aksine olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi dogruislambilinci@gmail.com adresine mail atarak uyarınız. Görüş ve önerilerinizi veya sorularınızı da gönderebilirsiniz.

 

Not: Web sayfamızda kullanılan görseller, internette duvarkağıdı olarak dağıtılan resimlerin tarafımızca düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Genel olarak ücretsiz dağıtılan resimler kullanılmaya çalışılmıştır. Ancak yine de telif hakkı olan görseller var ise, sahibi tarafından uyarılması halinde o görseller kaldırılacaktır.