Dünyadaki kadın ve erkek sayısı?

Kadın ve erkek sayıları nasıl belirleniyor? Kim doğacak, doğuracak, kim ölecek? Bu kadar karışık bir denklemi çözmek için hangi sıfatlara sahip olmak gerekir?

Dünyadaki kadın ve erkek sayısı her zaman birbirine yakın orandadır öyle değil mi?

Yüzde elliye yakındır.

Bu oran hiç bir zaman 60-40 gibi veya 70-30 gibi açık farklarda olmaz. Dünya savaşlarının olduğu yıllarda erkek sayılarındaki azalmalar bile bu sayıları orantısız bir şekilde değiştirememiştir.

Peki bu kadar farklı değişkenin ve olasılığın olduğu doğum olayı gibi hiç kimsenin müdahalesinin olmadığı bir durumda (bir denklemde) nasıl oluyor da bu denge korunuyor?

İnsanlar hep birlikte anlaşıp ne doğuracaklarına mı karar veriyor? Örneğin, siz 5’iniz kız doğurun geri kalan 5’iniz de erkek doğurun gibi anlaşmamı yapıyorlar..? Veya şu şehir kız doğsun bu şehir erkek doğsun diye kanun mu çıkarıyorlar? Üstüne üstlük kız mı erkek mi olacağını teknik olarak bilemeden…

Tabiki komik, mantıksız ve akıl dışı öyle değil mi?

İnançsızların dediği gibi olayı toprağa da mal edemezler. Çünkü toprağın hiç müdahalesi yok.

Buna bir de ölümleri katın… Milyonlarca farklı olay ve farklı zamanlardaki ve her yaştaki ölümleri katınca denklemin büyüklüğü akıl almaz bir hale gelir.

Dahası, doğum ve ölüm olaylarına çok değişik şekillerde insan müdahalesi var… Çocuk sahibi olmak isteyenler veya kasıtlı ölüme neden olanlar… Yani denkleme orantısız şekilde müdahale de var. Fakat yine de mükemmel denge korunuyor.

Burada dengeyi koruyanın tüm olaylarda söz sahibi olduğunu da vurgulamak gerekir şöyle ki; her ölmeye karar veren ölmüyor veya her çocuk isteyen çocuk sahibi olamıyor. Yani onların dediği değil de Bir başkasının dediği oluyor. Kontrol tamamen insanların elinde olsaydı, her ölmek isteyen ölürdü; yine aynı şekilde kontrol tamamen insanların elinde olsaydı herkes istediği şekilde çocuk sahibi olurdu.

Daha hayret verici olanı ise, denklem o kadar mükemmeldir ki; bu %50’ye yakın oran her aşamada öyledir. Yani her şehirde oran öyledir, her ilçede öyledir, her ülkede, her kıtada ve tüm dünyada öyledir. Hatta ve hatta yaş gruplarında bile aynı orandır. Yani 5-10 yaştaki çocukları kıyasladığınızda da oranlar birbirine çok yakındır, 60-70 yaşlarındaki insanları kıyasladığınızda da… Söylemek istediğim, aşağıdaki resimlerde Dünya’nın ve Türkiye’nin 1950’deki ve 2017’deki nüfus dağılımına bakılarak da görülebilir.

 

Dünya Nüfus Oranları, 1950
Türkiye Nüfus Oranları, 1950
Türkiye Nüfus Oranları, 2017

 

Peki bu kadar mükemmel bir dengeyi ve karmakarışık bir denklemi yöneten kimdir? Ne kadar gücü var? Böyle herkesin her ihtiyacını bilip hesaplayacak, onların üzerinde güç sahibi olacak ve her dediğini yaptıracak!

Bunlara cevap veren Kuran, bize O’nun herşeye gücünün yettiğini söyler.

O halde bu olayı ancak ve ancak her canlının tüm kontrolünü elinde tutarak dengeyi koruyan, gücün kendisinde olduğu ve kainatı sevk ve idare eden, çok bilen ve alim bir hakim yapabilir. O da tabiki de alemlerin rabbi olan Allah’tır.

Geriye tek bir söz kalır: Allahu Ekber!

 

Fatır, 11

وَٱللَّهُ خَلَقَكُم مِّن تُرَابٍۢ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍۢ ثُمَّ جَعَلَكُمْ أَزْوَٰجًۭا ۚ وَمَا تَحْمِلُ مِنْ أُنثَىٰ وَلَا تَضَعُ إِلَّا بِعِلْمِهِۦ ۚ وَمَا يُعَمَّرُ مِن مُّعَمَّرٍۢ وَلَا يُنقَصُ مِنْ عُمُرِهِۦٓ إِلَّا فِى كِتَٰبٍ ۚ إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى ٱللَّهِ يَسِيرٌۭ

Allah sizi (önce) topraktan, sonra meniden yarattı. Sonra sizi çiftler (erkek-dişi) kıldı. O’nun bilgisi olmadan hiç bir dişi ne gebe kalır ne de doğurur. Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen azaltılması da mutlaka bir kitaptadır. Şüphesiz bunlar, Allah’a kolaydır.

 


Grafikteki veriler Birleşmiş Milletlerin sayfasından alınmıştır. Diğer ülkelerin veya kıtaların oranlarını görmek için şu adrese gidebilirsiniz (Demographic Profiles ve Population Pyramids seçeneklerini seçerek, listeden istediğiniz ülkenin grafiklerini görüntüleyebilirsiniz).

Nasıl buldunuz? Değerlendirmenizi bekliyoruz.
Değerlendirme için yıldızların üstüne tıklayabilirsiniz.
(3 oy, 5,00/ 5)
Loading...
Kötü Olmuş Eh İşte Ne İyi Ne Kötü Güzel Olmuş Çok Faydalı Buldum

Blogumuzdan Haberdar Olun

Lütfen bekleyiniz...
Yeni yazılarımız yayınlandığında bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Dünyadaki kadın ve erkek sayısı?” üzerine bir yorum yapıldı

İslam Bilinci

Resimdeki hadisin metni;

فَقَالَ يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَلَا إِنَّ رَبَّكُمْ وَاحِدٌ وَإِنَّ أَبَاكُمْ وَاحِدٌ أَلَا لَا فَضْلَ لِعَرَبِيٍّ عَلَى أَعْجَمِيٍّ وَلَا لِعَجَمِيٍّ عَلَى عَرَبِيٍّ وَلَا لِأَحْمَرَ عَلَى أَسْوَدَ وَلَا أَسْوَدَ عَلَى أَحْمَرَ إِلَّا بِالتَّقْوَى

Fikirleriniz Bizim İçin Önemlidir